„A világháló elterjedésével korunk virtuális enciklopédiái az egyéni és kollektív tudás új horizontjait nyitják meg. (…)
VIRTUÁLIS ENCIKLOPÉDIÁK – az internet közegében törekszenek az enciklopédiák régi álmát, a világra vonatkozó tudás egészének bemutatását megvalósítani. Szemben a könyvnyomtatás korának enciklopédiáival és lexikonjaival, a virtuális enciklopédiák tartalmai – csakúgy, mint az egyes címszavak közötti kapcsok – folyamatosan frissíthetők; a szakirodalmi hivatkozások, a világháló egyre növekvő gazdagságát kiaknázva, nyomban hozzáférhetővé tehetők; s nemcsak a szövegekben átadható tudás, de az ismeretek széles multimediális spektruma – hangok, képek, animációk – is közvetíthetők.
Az interneten ma található enciklopédiák részben a digitális közegbe áttett hagyományos szakszótárak – ilyen például az Encyclopedia Britannica ragyogó 1911-es kiadásának webes változata –, részben az internet közösségi szellemének megfelelő, alulról építkező lexikonok – ilyen a például a Wikipédia –, részben azonban valódi enciklopédiák, mint amilyen a német wissen.de, s mint amilyen persze a most épülő Magyar Virtuális Enciklopédia.”(Magyar Virtuális Enciklopédia)
|